HARIDUS- JA TEADUSPOLIITIKA

ALUS-, PÕHI- KESK- JA KUTSEHARIDUS
■ Kahekordistada riigipoolset rahastust haridusasutuste toitlustusele. Tagame kõigile lasteaia ning koolilastele riigi poolt rahastatud tervisliku eestimaise toidu.
■ Tagada igale lapsele tasuta lasteaiakoht. Kompenseerime kohalikele omavalitsustele sellega kaasnevad kulud.
■ Võimaldada igale üldhariduskooli õpilasele üks tasuta spordi- või huvialaring oma kooli juures.
■ Tõsta õpetajate keskmine palk lähiaastatel 3000 euroni ning suurendada riigi ja omavalitsuse koostöös teiste haridustöötajate palkasid, hoides need konkurentsivõimelisena võrreldes Eesti keskmise palgaga. Peame oluliseks, et haridustöötajate palgaläbirääkimistesse oleksid kaasatud ametiühingute esindajad.
■ Suurendada alustava õpetaja ja tugispetsialisti lähetustoetust 25 000 euroni.
■ Toetada haridusasutuste juhtkondade töötasude vastavusse viimist õpetajate palgaga ning kompetentsija karjäärimudelitega.
■ Suurendada riigi ja kohalike omavalitsuste koostöös lasteaiaõpetajate ja tugipersonali palkasid. Tagada üle Eesti alushariduse kvaliteet ja kättesaadavus.
■ Väärtustada eripedagooge, sotsiaalpedagooge, koolipsühholooge, huvijuhte ja logopeede õpetajatega võrdselt. Pöörata senisest rohkem rõhku eripedagoogide koolitamisele ja nende teenuste kättesaadavuse parandamisele haridusasutustes.
■ Tagada riigi ja kohalike omavalitsuste koostöös huvikooli õpetajate ja treenerite palgatõus. Seome huvihariduse ja treenerite palgad õpetaja alampalgamääraga.
■ Tagada hea ja turvaline hariduskeskkond kõikides Eesti omavalitsustes. Käivitame investeeringute programmi korrastamaks ning kaasajastamaks meie haridusasutused üle Eesti.
■ Toetada programme, mis õpetavad õpilastele liikumisharjumusi ja tervislikke eluviise. Teeme selleks koostööd riigi, kohalike omavalitsuste, haridusasutuste, lapsevanemate ning erasektoriga.
Tagada koolide rahastuses regionaalse eripäraga arvestamine. Meie eesmärk on hoida avatuna koolid ja haridusasutused väiksemates Eesti asulates.
■ Tõsta õpetajate haridustehnoloogilist pädevust ja siduda õppekavad rohkem innovaatiliste lahendustega nii iseseisvas töös kui ka koolitunnis.
■ Tagada riikliku õppekava rakendamiseks piisaval hulgal õpetajaid ja tugispetsialiste ning toetada koole õppevahendite koostamisel ja hankimisel. Eestikeelse hariduse arendamise protsessis peab tagama, et üldhariduskoolide õpilaste teadmiste tase ja õppetöö kvaliteet ei lange. Keskerakond ei toeta poliitkampaania korras läbiviidavat üleminekut eestikeelsele haridusele, mis seab ohtu õppekvaliteedi ja vajalike õpetajate tagamise nii eesti- kui venekeelsetes koolides.
■ Võimaldada õppekvaliteedi tagamiseks vene emakeelega õpilastele osaliselt vene- või kakskeelset õpet koos süvendatud eesti keele õppega, et tagada neile vajalike teadmiste omandamine ning paremad võimalused edasiõppimiseks ja kutse omandamiseks. Toetame riiklikult erinevate keelekümblusmetoodikate ja lõimitud õppekavade kasutamist alus- ja üldhariduses.
■ Jätkata ja suurendada programmi „Eestikeelne õpetaja haridusasutuses“, mille raames riik palkab eestikeelseid õpetajaid venekeelsetesse lasteaedadesse ja koolidesse.
■ Toetada eesti keele õpet välisriigi koolides, kus õpivad Eesti lapsed. Laiendame vabalt kättesaadavat eestikeelset digiõppevara.
■ Muuta kehtivaid põhikooli ja gümnaasiumi lõpetamise tingimusi, et tagada selgem ja ühetaoline koolilõpetajate kohtlemine edasiõppimisel.
■ Vähendada üldhariduskoolide õpetajate halduskoormust ja bürokraatiat, suurendades koolides tugipersonali osakaalu.
■ Parandada tervise-, sotsiaal- ja haridusvaldkonna koostööd kindlustamaks lastele vajalike tugiteenuste kättesaadavus ning kvaliteet olenemata lapse elukohast ja haridusliku erivajaduse olemasolust.
■ Arendada õpilasesinduste võrgustiku tööd kõikides haridusasutustes.
■ Muuta lasteaiad, põhikoolid, gümnaasiumid ja kutsekoolid turvaliseks ning kiusamisvabaks. Rakendada senisest tõhusamaid meetmeid koolivägivalla ennetamiseks ning aidata ohvreid professionaalse nõustamise kaudu.
■ Edendada koostöös lapsevanemate ja õpetajatega põhihariduse raames sotsiaalmeedias käitumise norme, kaitsmaks iga lapse identiteeti ning vältimaks virtuaalkiusamist.
■ Laiendada koolides tehnoloogia-, robootika- ja programmeerimisõpet. Tagame igale kooliõpilasele vahendid IT-ainete õppimiseks.
■ Panustada haridusprogrammis senisest rohkem isamaalisse kasvatusse, riigikaitseõpetus koolides peab olema kohustuslik osa õppeprogrammist.
■ Toetada usundiõpetuse laialdasemat pakkumist valikainena.
■ Laiendada üldhariduskoolides autokooli teooria ja sõiduõpet võimaldamaks koolilõpetajal saada riigi toetusega B-kategooria autojuhiload.
■ Suurendada liikluskasvatuse õppemahtu esimeses ja teises kooliastmes.
■ Toetada igapäevaste rahaliste otsustega seotud teemade ehk finantskirjaoskuse lülitamist kooliprogrammi. Arendame üldhariduskoolides investeerimisõpet.
■ Rajada hariduslike erivajadustega lastele senisest rohkem eraldi koole. Hariduslike erivajadustega õpilastel peab olema võimalus õppida endale sobivas haridusasutus.
■ Tagada erivajadustega õppuritele paremad õppimisvõimalused kutsekoolides.
■ Arendada õppijakeskset hariduslugu kui personaalse õpitee ja elukestva õppe keskkonda.
■ Soodustada tööandja võimalusi oma töötajatele lastehoiuteenuse pakkumiseks, selleks vaatame üle kehtivad regulatsioonid.
■ Tagada igale põhikooli õpilasele koolipäeva õppeprogrammi raames vähemalt 60 minutit aktiivset liikumist.

ÜLIKOOL JA TEADUSPOLIITIKA
■ Tagada Eesti üliõpilastele võimalus omandada tasuta ja rahvusvaheliselt konkurentsivõimelist kõrgharidust. ■ Peame vajalikuks hoida ja arendada kõrghariduse omandamist eesti keeles.
■ Tõsta riiklikku rahastust kõrgkoolidele lähiaastatel 1,5 protsendini SKP-st.
■ Hoida riigi poolt teadus- ja arendustegevuse rahastust 1 protsendi tasemel SKP-st.
■ Tõsta teadus- ja arendustegevuse rahastust erasektori poolt 2 protsendini SKP-st. Toetame vajalikke meetmeid soodustamaks erasektori investeeringute osakaalu tõusmist teadus- ja arendustegevuses.
■ Suurendada koostööd kõrgharidusasutuste ja erasektori vahel, et teadustegevus oleks rohkem rakendatav Eesti majanduse edendamiseks.
■ Kaasata riigi strateegiliste otsuste tegemisse rohkem Eesti Teaduste Akadeemia esindajaid.
■ Tagada õppejõududele konkurentsivõimeline palk, et hoida tänaseid õppejõude kõrghariduse juures.
■ Võimaldada ülikoolides eraldi õppejõu ja teadlase karjääriredeli süsteemi rakendamist, et tagada paremate pedagoogiliste võimetega isikute keskendumine õpetamisele ning võimaldada teaduritel keskenduda enam uurimistööle.
■ Siduda selgemine Eesti ülikoolide riiklik tellimus tööturuvajadustega ning suundumustega.
■ Tagada nii Eesti kui välisüliõpilaste parem integreeritus Eesti tööturule. Tagame riigi poolt soodustatud praktikakorralduse koostöös erasektoriga.
■ Suurendada üliõpilaste sotsiaalseid garantiisid, et tudeng saaks täielikult õpingutele pühenduda.
■ Muuta õppelaenu tagasimaksmise süsteemi, võimalusega riigi poolt hüvitada õppelaen täies mahus, tingimusega töötada avalikus sektoris õpitud erialal vähemalt kolm aastat.
■ Taastada süsteem, kus õpingute jooksul lapsevanemaks saamisel on võimalus ühel lapsevanemal taotleda õppelaenu osalist kustutamist riigi poolt.
■ Tagada erivajadustega õppuritele paremad õppimisvõimalused kõrgkoolides.
■ Toetada elukestvat õpet ning rahvaülikoolide tegevust täiskasvanute koolitamisel.
■ Toetada riiklikult regionaalseid kolledžeid, et parandada kõrghariduse kättesaadavust üle Eesti.
■ Toetada eakatele suunatud ülikooliprogrammide jätkamist ja arendamist omavalitsustes (näiteks Kolmanda nooruse ülikool jne).